Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Panel

Robert&Magda

offline roberthk26l blog budowlany - wyślj wiadomość - OBSERWUJ | Blog budowlany
Projekt: HOME KONCEPT-26
218590 odwiedzin | wpisów: 87, komentarzy: 1064, obserwuje: 588

Fotowoltaika rozliczenie za pierwsze półrocze

autor: roberthk26l blog budowlany - wyślj wiadomość Dodaj wpis do ulubionych »

Moi Drodzy,

otrzymaliśmy długo oczekiwane rozliczenie za energie elektryczną, które dotyczy pierwszego półrocza 2019 roku.   Pobraliśmy z sieci 1484kWh a wyprodukowaliśmy 1537kWh, czyli więcej niż potrzebowaliśmy. Ponieważ współczynnik rozliczenia wynosi 0,8 musieliśmy dopłacić za 254kWh co dało kwotę 219zł.   

Według inwertera system wytworzył 2477kWh, które jak rozumiem zużyliśmy w sposób bezpośredni bez udziału zakładu energetycznego. Co o tym myślicie?


Komentarze (16)
autor: maly-domek   dodano: 11 miesięcy temu
a ile plus/minus zapłaciliście za instalację? ciekawi mnie też ile poza tym wyniósł Was prąd, czy wszystko szło z instalacji? też rozważamy fotowoltaikę :)
Odpowiedź do maly-domek
autor: roberthk26l   dodano: 11 miesięcy temu
219 zł to cała oplata za prąd przez nas zużyty przez 6 miesięcy. Koszt instalacji ie jest mały (13-15tys zł), ale teraz są dotacje.
Odpowiedź do roberthk26l
autor: maly-domek   dodano: 11 miesięcy temu
to powiedziałabym, że wynik super, zobaczymy jak to u nas wyjdzie, ale pójdziemy Waszym śladem i skorzystamy z polecanych firm :)
autor: erav2000   dodano: 11 miesięcy temu
nigdy się w temat nie zagłębiałem, ale w sumie po tym wpisie odpada dla mnie ta opcja. Nie wiem o co chodzi z tym całym współczynnikiem rozliczenia, ale jaki sens jest inwestować w fotowoltaikę tyle kasy skoro przy nadwyżce wyprodukowanego prądu i tak trzeba płacić? Dla mnie w tym momencie mija się to z celem i znacznie wydłuża czas na zwrócenie się inwestycji.
Odpowiedź do erav2000
autor: marcinianeta   dodano: 11 miesięcy temu
Dzieląc 219 zł na 254 kWh wynika, że 1 kWh kosztuje mniej więcej 0.86 zł. Prąd zużyty to 1484 kWh = 1280 zł. Państwo za ten prąd zapłacili 219 zł więc zaoszczędzili 1061 zł w pół roku. Mnożąc to przez 2 zaoszczędzą 2120 zł rocznie.(zupełnie zaokrąglając i uśredniając wyniki). Inwestując 14000 zł w instalację zwróci się ona w nieco ponad 6.5 roku, a później będzie to czysty zysk (ekonomiczny i ekologiczny). Trzeba być ignorantem, żeby odrzucić tę opcję i uznać ją za nieopłacalną i nie rozumieć jej sensu! (no chyba, że gdzieś w moim rozumowaniu czai się chochlik...). Fotowoltaika i wszelkie OZE to może nie tyle przyszłość co TERAŹNIEJSZOŚĆ!
Odpowiedź do marcinianeta
autor: maly-domek   dodano: 11 miesięcy temu
przedmówcy chyba chodziło raczej o bezsens włączania się do sieci czyli fotowaltaiki on grid rozliczanej z zakładem energetycznym, z uwagi na to, że samemu się finansuje instalacje, zakład korzysta a i tak się dopłaca przy rozliczeniu, my rozważamy system off grid z akumulatorami, jak to wyjdzie zobaczymy, a co do zysku ekologicznego to zobaczymy jak będzie wyglądała sprawa kiedy masowo będą zużywane instalacje fotowoltaiczne oraz akumulatory, NIE MA rozwiązań ekologicznych w dzisiejszym świecie są mniej lub bardziej szkodliwe, wszystko ma swoją cenę elektrownie wodne też
Odpowiedź do erav2000
autor: roberthk26l   dodano: 11 miesięcy temu
zakład energetyczny pobiera opłatę ze przechowywanie wyprodukowanej energii w wysokości 20%, czyli aby wyjść na zero musisz wyprodukować 20% więcej niż zużyjesz. W sumie nie wiem co będzie jak wyprodukujesz 50% więcej...
autor: julciakob   dodano: 11 miesięcy temu
Super wynik .Ale u nas potrzebne bedzie ok 8000 kw na nasze wstepne obliczenia zobaczymy co wyjdzie ... pomimo wszystko uważamy że fotowoltanika to przyszłość powodzenia 😘
autor: zegiestow   dodano: 11 miesięcy temu
Super wynik. U nas w gminie były dotacje ale przegapiliśmy pierwszą turę. 11 paneli koszt dopłaty był tylko 2 tys. zł. Teraz jesteśmy zapisani w kolejkę na drugą turę. Bez dotacji spory koszt jednorazowy ale i tak opłacalny.
autor: p-balut dodano: 11 miesięcy temu
Licząc trochę w drugą stronę mamy tak: zużycie roczne 4954 kWh, koszt kilowatogodziny 0,6 zł/kwh, roczny koszt energii elektryczne z sieci mamy więc 2972,4 zł. Koszt instalacji to około 15 000 zł, ta kwota wystarczy więc na pokrycie rachunków za prąd przez 5 lat przy założeniu niezmienności cen energii elektrycznej. Przy założeniach że: sprawność instalacji nam nie spada, koszty serwisu itp. nie są znaczące, mamy dofinansowanie - warto rozważyć montaż ponieważ czas zwrotu inwestycji jest stosunkowo krótki. Dodatkowo ogrzewając dom powietrzną pompą ciepła (elektryczną przecież), chłodząc w lecie klimatyzacją (też elektryczną), jeżdżąc elektrycznym samochodem - same plusy :-)
autor: milivanili   dodano: 11 miesięcy temu
my również otrzymaliśmy rachunek za prąd. Za pierwsze 6 miesięcy 2019 r. do zapłaty mamy 47 złotych
Odpowiedź do milivanili
autor: roberthk26l   dodano: 11 miesięcy temu
Gratuluję, bo to spora oszczędność. U nas jest spore zużycie prądu, cały sprzęt elektryczny, płyta indukcyjna, rekuperacja, suszarka do ubrań, przejściowa podłogówka w łazience, routery, switch, sterowniki do domu, zmywarka a teraz jeszcze doszedł basen, w przyszłości klimatyzacja. Chyba niedługo będzie trzeba rozbudować instalację fotowoltaiki :) Jakiej mocy macie instalację?
Odpowiedź do roberthk26l
autor: milivanili   dodano: 11 miesięcy temu
cieszymy sie jak dzieci:) My zdecydowaliśmy sie na instalacje ze względu na duże rachunki za prąd. Instalacja jest na 5,4 kw
autor: piotrekiemi-hk31   dodano: 10 miesięcy temu
hm, przyznam, że ten wpis sprawił, że zainteresowaliśmy się bardziej kwestią montażu fotowoltaiki u nas, w perspektywie lat wygląda to bardzo ciekawie
Tytuł: Megan Colorblend
autor: magdamo   dodano: 10 miesięcy temu
Panie Robercie, mam pytanie odnośnie układania płyt Megan, jak firma radziła sobie z ułożeniem tak dużych gabarytów? Mieli chwytak ręczny czy próżniowy? Nikt w naszej okolicy nie chce się podjąć tego i nie wiemy z jakim sprzętem szukać ekipy.
Odpowiedź do magdamo
autor: roberthk26l   dodano: 10 miesięcy temu
witam, faktycznie płyty dla niektórych ekip mogą być wyzwaniem, bo są duże i ciężkie, ale dobra ekipa sobie poradzi... u nas były trzy ekipy, jedna w czasie prac zainwestowała w narzędzia i zakupiła chwytak mechaniczny wzdłużny, koszt od ok 400zł w górę - to nie jest duża inwestycja i pewnie się zwróci po kilu robotach. Pozostałe dwie układały płyty na paskach, takich którymi mocuje się paczki na paletach. Jedyne na co narzekają fachowcy to troche zabawy z tymi płytami przy ukladaniu, bo nie są zbyt idealne co do wymiarów i potrzeba więcej czas na ich porządne ułożenie. Życzę powodzenia w poszukiwaniu dobrej ekipy.
« Nowszy wpis Starszy wpis »
Statystyki mojabudowa.pl
Liczba blogów: 68492
Liczba wpisów: 226665
Liczba komentarzy: 900770
Liczba zdjęć: 668942
Liczba osób online: 289